Každý registrovaný hráč musí mít v době nastoupení k utkání platný lékařský posudek pro hraní basketbalu. Řídící orgán soutěže, tedy příslušný sekretariát, výkonný výbor, či soutěžní komise české basketbalové federace (ČBF) může kdykoliv provést kontrolu platnosti lékařského posudku u jakéhokoliv hráče prostřednictvím žádosti na oddíl, kde je registrován. Tento oddíl pak má povinnost dodat kopii lékařského posudku.
Povinnost podstoupit sportovní zdravotní prohlídku a získat platný lékařský posudek je vyžadována vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 391/2013Sb. o zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu.
Podrobné vysvětlení problematiky je dostupné na této strance České unie sportu (ČUS).
Potřebuji lékařskou prohlídku, abych mohl hrát, co mám dělat?
Je potřeba zajít ke svému praktickému lékaři se žádostí o lékařský posudek, nebo navštívit specializované pracoviště sportovního lékařství a prohlídku absolvovat.
Potřebuje lékařskou prohlídku každý hráč?
Ano. Každý hráč nastupující v soutěžích ČBF v každé věkové kategorii od mladších žáků po veterány musí absolvovat lékařskou prohlídku. Kopii platného posudku nahrajte do klubového systému KIS pravidelně aktualizujte po obdržení upozornění o konci jeho platnosti.
Můj syn navštěvuje tréninky Přípravky, ale zatím nehraje žádné soutěže ČBF. Potřebuje lékařskou prohlídku?
Ne. Nicméně je potřeba předložit klubu kopii platného posudku o zdravotní způsobilosti dítěte k účasti na letním táboře, školní nebo sportovní akci, který má platnost 24 měsíců od data vystavení. Kopii platného posudku nahrajte do klubového systému KIS pravidelně aktualizujte po obdržení upozornění o konci jeho platnosti.
Nejsem aktivním hráčem, ale pouze členem ČBF (rozhodčí, trenér,…) potřebuji také lékařskou prohlídku?
Ne. Lékařskou prohlídku musí absolvovat pouze hráči nastupující v soutěžích ČBF, ostatní členové ČBF lékařskou prohlídku absolvovat nemusí.
Může mi lékařskou prohlídku provést můj praktický lékař?
Ano. Lékařskou prohlídku může provést praktický lékař i dětský praktický lékař.
Jak často musím chodit na prohlídku?
Po první vstupní lékařské prohlídce musí každý organizovaný sportovec (hráč) absolvovat pravidelnou lékařskou prohlídku minimálně jednou za 12 měsíců.
Musím mít lékařský posudek s sebou na utkání, abych mohl nastoupit?
Ne. Lékařský posudek není přímo při soutěžních utkáních nijak kontrolován. Kontroly probíhají mimo utkání v průběhu sezóny u sekretářů oddílu.
Musím o lékařskou prohlídku dopředu zažádat?
Záleží na vašem praktickém lékaři, ale obvykle ne. Stačí jen při návštěvě lékaře přinést vyplněnou žádost o provedení prohlídky. Návštěvu specializovaného pracoviště sportovního lékařství je třeba rezervovat přibližně dva měsíce dopředu.
Co když můj lékař není schopen provést kontrolu EKG?
V takovém případě vás velmi pravděpodobně pošle na pracoviště, kde jsou schopni EKG měřit.
Co když můj lékař odmítne lékařskou prohlídku provést?
Praktický lékař má dán postup, který má dodržet. Je vhodné případně na tento článek odkázat. Pokud by i nadále odmítal, je vhodné zvážit návštěvu jiného lékaře nebo specializovaného pracoviště sportovního lékařství.
Platí se u lékaře za prohlídku, a pokud ano, kolik?
Ano, za lékařskou prohlídku si lékaři účtují poplatek jehož výše se může lišit, zpravidla je výši 200,- Kč. Pokud váš lékař nemá přístroj na měření EKG a pošle vás na jiné pracoviště, pak i za tento úkon je účtován zpravidla poplatek ve výši několika set korun českých. Poplatek za lékařskou prohlídku ve specializovaném pracovišti je přibližně ve výši 1000,- Kč. Poplatky za lékařské prohlídky lze většinou uplatnit u zdravotní pojišťovny vašeho syna.
Dětská kardiologie Kladno, s.r.o. (Herbenova 1824, 272 01 Kladno)
Oddělení tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice v Motole (FN v Motole budova č.9, Praha 5)
Centrum sportovní medicíny z.s. (Ambulance I. P. Pavlova, Sokolská 1662/35, Praha 2)
Ústav preventivního a sportovního lékařství (budova FTVS UK - Praha 6)
Ústav tělovýchovného lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN v Praze, Salmovská 5 - 1. patro, Praha 2)